MADDE 1 - Almış olduğunuz ürünü ambalajını açmadan, kullanmadan ve ürünün tekrar satılabilirliğini bozmadan, bozulmasına imkan vermeden teslim tarihinden itibaren 7 (Yedi) gün içinde iade edebilirsiniz.

Ürünü iade etmeden önce iade nedeninizi belirterek fatura numaranız ve sipariş numaranızı içeren bir e-mail ile info@boreasteknik.com adresine gönderiniz. Şirketimiz gönderdiğiniz e-mail veya faksı alır almaz sizinle temasa geçecek, ürünü nasıl iade edeceğinizi size bildirilecektir. Ürünle beraber adınıza kesilen faturada geri gönderilmelidir. İade edilen ürün yerine bir başka ürün veya ürünün bedeli kredi kartınıza iade edilecektir. İade nedeniyle ödenecek taşıma masrafları tarafınızdan karşılanacaktır.


MADDE 2 - TAŞINMA SIRASINDA HASAR GÖRMÜŞ ÜRÜNLER

Taşıma sırasında zarar görmüş ürünler teslim alınmamalı ve taşıma şirketine hasar ile ilgili bir tutanak tutturulmalıdır. Ürüne zarar vermeyecek şekilde kutuda, ambalajda olabilecek küçük eziklerden dolayı ürün iade edilmemelidir. Fakat tarafınızdan teslim alındıktan sonra taşıma firması görevini yerine getirdiği kabul edilmiş sayılacaktır. Kabul edilmeyen ürünün hasar tutanağı tarafınızdan mağazamıza ulaştırıldıktan sonra, mağazamız en kısa süre içinde ürünün yenisini size en sağlıklı şekilde ulaştıracaktır.


MADDE 3 - Satın almış olduğunuz fan gibi montajı için yetkili servisin gerekmediği cihazların kutusu sağlam dahi olsa, ambalajını yırtmadan kargo görevlisinin nezaretinde açarak ürünün sağlam olduğunu teyit edin, değilse yine kargo görevlisine tutanak tutturarak iade edebilirsiniz.


MADDE 4 - Hasar görmüş ürünlerin iadesinde alınan ürüne göre bazı farklılıkları bilmeniz gerekmektedir, buna göre, klima, UV hava temizleme, hava perdesi, ısı geri kazanım cihazı gibi montajını mutlaka yetkili servislerin yapması gereken cihazlar için, ambalajı hasar görmüş ürünler için iade prosedürü madde 2 deki gibi olmakla birlikte, sağlam ambalajı da montaj aşamasında servisin açmasını beklemeniz yararınıza olacaktır. olası olarak sağlam ambalajdan da hasarlı çıkabilecek cihazlar için mutlaka yetkili servisin tutanak tutması gerekmektedir. yetkili servisin raporu doğrultusunda hasarlı ürünün tamamen veya hasarlı kısımın değiştirilme kararı satın aldığınız ürünün ithalatçısı firmanın uhdesinde ve garantisindedir.